Blog
06
01
2017

Etika fitness centra

Základní seznam rad pro návštěvu fitness, aneb úvod do projektu NEBOJTE SE FITNESS.

Patříte taky k těm, kteří se bojí vstoupit do fitness, protože nejste dost fit, hubení, svalnatí, sebevědomí, zkrátka dost in, nebo nemáte žádnou zkušenost s podobným prostředím.

Neoddalujte dál své rozhodnutí, nemějte strach a učiňte krok vpřed pro své zdraví a kondici.

S naší pomocí vám pomůžeme překonat počáteční ostych, nejistotu a strach z nového prostředí, z lidí a kolektivu.

V cestě vám umožníme nahlédnout do míst, kam byste se báli jít sami, ukážeme pravdu, bez zaujetí si sami budete moct vybrat to, co vám bude nejvíce vyhovovat. Naservírujeme vám všechny informace v ruku v ruce s realitou.

 

1.     Dodržujte dress code

Na ples byste nešli v džínách, na ryby zase nepůjdete v lakýrkách. Kultura prostředí je určována také oblečením – a fitko není výjimkou. Vezměte si sportovní oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Nezáleží na tom, zda zvolíte tepláky a volné triko, nebo kompresní oblečení, důležité je, aby neodhalovalo víc, než je společensky únosné, a zároveň nepáchlo tak, že se stroje ve vašem nejbližším okolí stanou nepoužitelnými. Pokud jdete do fitka poprvé, použijte něco nenápadného, protože výrazné oblečení na vás bude zbytečně poutat pozornost.

 

2.     Obujte se do toho

Velkou roli hraje také obuv. Měla by být pohodlná a disponovat světlou podrážkou z neklouzavého materiálu. Mnoho návštěvníků bohužel zapomíná na čistotu. Ve vlastním obýváku byste přece také nechodili v teniskách, ve kterých jste byli ještě ráno běhat. Pravdou ale je, že s tímto pravidlem mívají problémy především cizinci.

 

3.     Ručník nejen do sprchy

Elementární součástí vašeho vybavení by měl být také ručník, který slouží jako hygienická podložka při cvičení na strojích a lavičkách. Věřte, že koupání se v kaluži cizího potu je zážitek, který může kohokoliv rychle odradit od další návštěvy. Pokud náhodou zapomenete mýdlo či šampón, řada moderních fitness center vám jej nabídne.

 

4.     Haló, mami, jsem ve fitku!

Co naopak nebudete potřebovat, to je váš mobilní telefon. Pokud ho nepoužíváte pro poslech hudby, nechte ho v uzamčené skříňce, na recepci nebo nejlépe doma. Hovory nepřijímejte. Pokud to nejde jinak, vyřiďte si hovor v šatně. Je neslušné rušit ostatní návštěvníky mluvením, nebo dokonce zabírat stroje a proměňovat je v telefonní budky.

 

5.     Nebojte se zeptat

Pokud nevíte, jak správně použít posilovací stroje, zeptejte se! Poproste trenéra či recepční, ať vám poradí, jak konkrétní zařízení používat. Potřebujete-li rozsáhlejší instrukce, nebo vypracování tréninkového plánu, můžete se domluvit s osobním trenérem.

 

6.     Uklízečka po vás nechodí

Po ukončení cviku je nejen slušností, ale dokonce povinností návštěvníka uvést nářadí do původního stavu.  Všechny činky, kotouče, podložky, osy a uzávěry mají své místo.

 

7.     Do fitka se nestěhujte

K převlékání a odložení oblečení slouží výhradně šatna. Pokud odkládáte batohy, tašky i mobilní telefony kdekoliv jinde, činíte tak na vlastní riziko. Provozovatel za tyto věci neodpovídá.

 

8.     Piknikový koš nechte v šatně

Zákaz konzumace jídel platí v celém prostoru vyhrazeném pro cvičení. Také pití odkládejte na vyhrazená místa (bar, poličky). Není nutné si brát skleničku s vodou ke stroji – její rozlití či rozbití je pravděpodobnější, než si myslíte.

 

9.     Fitko není Tinder

Pánové, pamatujte, že drtivá většina žen chodí cvičit kvůli lepší postavě a vlastnímu pocitu. Nestojí o lichotky, dvojsmyslné narážky ani okukování, které je příčinou toho, že vzniká tolik výhradně ženských fitness center. Ušetřete se tedy toho trapného momentu a zdržte se nevhodných komentářů.

 

10. Rada závěrem

Návštěva fitka není žádná věda. Vlastně úplně stačí, pokud svým chováním nebudete obtěžovat ostatní. Jinými slovy: chovejte se tak, jak byste chtěl, aby se ostatní chovali k vám.

 

autor: Jiří Vilímek

Spolumajitel a manažer Fitness Victory. Odborný poradce a konzultant s více než patnáctiletou zkušeností v oblasti marketingu a řízení lidských zdrojů a mnoha realizovanými projekty v oblasti fitness.