Blog
26
07
2016

Nový fenomén: Men’s Physique. V čem se liší od kulturistiky?

Jiří Vilímek v minulosti závodil v klasické kulturistice. Nyní je účastníkem soutěží v kategorii men’s physique. Pro Men’s Life popsal rozdíly mezi oběma kategoriemi. Možná si je pak budete chtít zkusit také.

 

Tradiční kulturistika je většině mužů stejné nedostupná jako lety do vesmíru. Sice víme, že se mezi nám pár astronautů pohybuje, dostat se mezi ně je ale ohromně náročné jak z finančního, tak časového hlediska. A i když o létání do kosmu sníme, většina z nás by si jej vlastně ani vyzkoušet nechtěla.

Stejně tak kulturisty spousta mužů obdivuje pro jejich poctivost v tréninku, odříkání v životosprávě a svalovou výbavu. Ale kolik z nás by chtělo mít biceps, který roztrhne i tu největší košili?

Naproti tomu mladší kategorie men’s physique je nám po všech stránkách daleko bližší. Asi jako klasické létání. S oblibou se setkává u mužů, kteří disponují (nebo by chtěli disponovat) vzorově atletickou postavou a tělem do tvaru písmene V, tedy úzkým pasem a širokými rameny. Takový tvar je sice z velké části dán genetickými dispozicemi, i přes vrozené indispozice se však dá „véčka“ opticky dosáhnout perfektním  tréninkem a následně samotným pózingem na pódiu. Ten je velmi důležitým faktorem při hodnocení, jelikož se závodníci porovnávají pouze v předepsaných čtvrtobratech a musejí při nich přirozeným a sympatickým způsobem předvést povinné pózy a svalový rozvoj.

Pravidla nařizují,  že by závodník ve physique neměl být extrémně vyrýsovaný ani svalnatý.  Soutěží se ve výškových kategoriích do 174, do 178, do 182 a nad 182 centimetrů. Bohužel ale nejsou dána jasná kritéria pro poměr výšky a váhy, proto je hodnocení velmi subjektivní.

Kulturisté jedou na maximum

V kulturistice se naproti tomu soutěží ve váhových kategoriích, díky čemuž je posuzování rozhodčích o něco exaktnější. Úkolem soutěžících je pak prezentace  maximálně vyvinutých a vyrýsovaných svalů při současném zachování estetické a symetrické postavy.

Další zásadní rozdíl mezi oběma kategoriemi spočívá v „uniformě“. Zatímco kulturisté musí nosit pózovací jednobarevné plavky tak, aby byla vidět každá část jejich těla, závodníci v men’s physique soutěží v šortkách. Osobně to považuji za nepřijatelné – rozhodčí by měli hodnotit celou postavu, ale šortky, které zakrývají polovinu stehen, to neumožňují. Přípravu přitom nelze uskutečnit bez tréninku nohou, které nelze ošidit a jejich cvičení je nezbytné k celkovému rozvoji figury.

Jak trénovat na men’s physique?

Rovněž v tréninkovém procesu lze najít velmi zásadní odlišnosti. Pokud vás láká kategorie men’s physique, rozhodně nedoporučuji kvůli zachování úzkého pasu zařazovat velmi těžké dřepy a mrtvé tahy, ale spíše se zaměřte na trénink s nižšími váhami a vyšším počtem opakování. Dbejte na dokonalou technikou a správné procítění svalstva.

U kulturistiky je trénink ve fázi objemové přípravy zaměřen na základní vícekloubové cviky (dřepy, tlaky na prsa, tlaky na ramena, hrazda, mrtvé tahy, přítahy apod.).

Proč tak kritika?

Jako všechno jiné na světě, i kategorie men’s physique se setkává s pozitivními i negativními ohlasy. Co mě ale mrzí, je fakt, že většina kritiky přichází z řad závodních kulturistů a od fitness společností. Men’s physique přitom přinesla do oblasti fitness nový vítr, který je atraktivní a líbivý i pro širokou veřejnost. Soutěže jsou obsazenější, haly se plní diváky, což v minulých letech na kulturistických soutěžích nebylo. Kulturisté by měli ocenit, že se díky nové kategorii dostává jejich sportu více pozornosti. Fitness centra by zase měla být vděčna za nové klienty, kteří přicházejí s ambicí postavit se na pódium, které by jim v kulturistice bylo zapovězeno. Díky novým kategoriím physique a bikiny se také koná více seminařů, školení a kurzů, na kterých se široké veřejnosti přednáší o výživě i sportu.

Je nutné si uvědomit, že z kulturistiky sice všechno přišlo, krásně se na ni dívá, ale normálnímu člověku je daleko bližší atletická fitness postava men’s physique. I tak jsou si obě kategorie  blízké a v obou případech je příprava velmi náročná. Spory mezi závodníky obou disciplín jsou stejně hloupé, jako by se přel houslista s popovým zpěvákem, čí hudba je lepší. Oba žánry přece mají své fanoušky.

Pokud vás soutěže ve fitness a kulturistice lákají, tak kategorie Men’s physique je skvělou vstupní branou do tohoto světa.

autor: Jiří Vilímek

Spolumajitel a manažer Fitness Victory. Odborný poradce a konzultant s více než patnáctiletou zkušeností v oblasti marketingu a řízení lidských zdrojů a mnoha realizovanými projekty v oblasti fitness.