Blog
05
07
2016

Publikace v médiích

Výtažek posledních publikací, které zveřejnil server Ronnie.cz.

Jiří Vilímek – rozhovor a aktuální forma před Malta Grand Prix 2016

Jiří Vilímek, závodník v klasické kulturistice a nyní ve physique, již také naplno vstoupí do letošní soutěžní sezóny. Aktuálně je před ním první start, a to na na mezinárodní soutěži Malta Bodybuilding and Fitness International Grand Prix 2016, která se bude konat již tuto neděli 24. dubna. Dále se přesune do USA, kde ho čeká 14. května Florida Grand Prix. V souvislosti s jeho startem jsme Jiřího vyzpovídali v krátkém předsoutěžním rozhovoru, který je doplněn o fotografie jeho aktuální formy a také například snímky z tréninku během pobytu v USA v roce 2014, který absolvoval před svým startem na NPC Titans Grand Prix (kde získal 3. místo) ve věhlasné posilovně Gold´s Gym ve Venice pod dohledem legendy Mika O´Hearna. Co má Jiří na letošek ještě v plánu, čemu se věnuje kromě posilování a jaký je jeho aktuální jídelníček? To a mnohé další se dočtete níže. Na konci článku najdete také video z Jiřího přípravy na tyto dvě zahraniční soutěže

Jiří, naposled jste startoval na loňském MS ve fitness. Co je u vás od té doby nového?

Začal jsem studovat dálkově druhou vysokou školu, tudíž se věnuji studiu. Vrhl jsem se do zkoušek a víkendy jsou zcela nabité vypracováváním úkolů do školy a plněním jiných pracovních povinností. Se svým týmem ve Fitness Victory rovněž pracujeme na několika projektech, kterým je potřeba se plně věnovat. Jsou to mimo jiné aktivity s dětmi, mládeží, seniory a se sportovci jiných sportovních odvětví, spolupracujeme s největšími kapacitami u nás v rámci Lékařské fakulty UK. Spustili jsme další projekt Proměny, kdy plníme lidem jejich sen o vysněné postavě. Pravidelně pořádáme odborné semináře, kurzy a sportovní akce, které jsou u nás velmi oblíbené (Victory Cup, boot camp, Night Run, pobyty na horách, sportovní den pro děti i dospělé aj.). Já osobně pomáhám s marketingem nově vznikajícím či neperspektivním fitness. Dále se změnilo to, že jsem si po závodech nedával pauzu a po mistrovství světa jsem se vrhl do dalších tréninků a přípravy na jarní soutěže.

Z jakého důvodu jste si vybral právě tyto zahraniční soutěže? Uvidíme vás i na soutěžních pódiích v ČR? Jaké máte vůbec další plány pro letošní sezónu?

Jeden z důvodů je můj největší úspěch i zážitek v podobě 3. místa z Kalifornie v USA, kde jsem měl možnost nasbírat spoustu zkušeností. Průběh soutěže a atmosféra mě natolik nadchly, že moje další kroky směřovaly na podobnou soutěž Grand Prix Florida, kterou spojuji s dovolenou a pracovními povinnostmi a obchodním jednáním. Musím si soutěže dopředu plánovat a jsou to většinou 2 – 3 v sezóně, a proto Malta je jednou z nich, protože je co nejblíže soutěži v USA. Také jsou to jediné volné víkendy v mém nabitém programu, kdy jsem to všechno mohl skloubit dohromady. Pravděpodobnost jedné soutěže v ČR se mi nabízí, ale nemůžu teď potvrdit na 100 %. A tím jsou pro letošní sezónu soutěžní ambice vyčerpány.

Jak jste spokojen s vývojem své formy a jaké máte na soutěže ambice?

Jiří Vilímek – aktuální forma před Malta Bodybuilding and Fitness International Grand Prix 2016

S formou jsem každý rok spokojenější. I když to zatím nepřináší lepší umístění. Dělám vše pro to, aby má prezentace na pódiu byla stále lepší. Zlepšit jsou potřeba prsa poznamenaná zraněním a poškozením prsního svalu, poté ramena a detail zad. Soutěžím, protože jsem závodník, a v celé přípravě dělám maximum pro co nejlepší výsledek. Nevyjíždím na soutěže to jenom zkoušet, ale jezdím vybojovat pro Českou republiku co nejlepší umístění. Za první trojku bych byl moc rád a prolomil už mou „tradici“ 4. míst. 🙂

Nastiňte nám podobu svých tréninků a celkově předsoutěžního režimu i ve stravě. Kdo vám v přípravě pomáhá?

Aktuální režim a jídelníček:

– ráno po probuzení: vitamín C, spalovač, šálek kávy
– kardio trénink: 30 – 40 minut
– snídaně: 300 ml bílků, 100 g ovesných vloček (smícháno a podáváno v podobě placky)
– svačina: 150 g masa (hovězí/krůtí), 60 g rýže, zelenina
– oběd: 150 g masa (hovězí/krůtí), 60 g rýže, zelenina
– suplementace před tréninkem: BCAA + L-glutamin + caffeine + synephrine
– trénink
– suplementace po tréninku: WPC 80 protein, BCAA
– svačina: 200 g masa (hovězí/krůtí), zelenina
– večeře 1: 200 g masa (ryba), zelenina
– večeře 2: 300 ml bílků + 1 odměrka Whey Isolate protein

V předsoutěžním období trénuji každý den a neděli mám volnou, tedy systém 6+1 plus dle formy přidávám ranní kardio nalačno. Tréninky jsou tvrdé, náročné a do poslední chvíle cvičím s těžkými váhami. Jezdím buď s lehkou dopomocí, nebo shazované série. Malinko jsem ubral s extrémně těžkými váhami na dřep a mrtvý tah, abych udržel úzký pas a celkovou symetrii postavy. Velkou oporou v tréninku, ale i životě je můj kamarád a sparingpartner Mirek Fukes. Víme, co jeden od druhého očekávat, a můžu se na něj ve všem na 100 % spolehnout.

Jak nejraději relaxujete v náročném období a co je pro vás nejtěžší si odpírat v jídelníčku?

Na odpočinek mi už moc času nezbývá, protože máme doma dvě velmi aktivní děti, se kterými se rozhodně nenudíme. Jsem rád i jenom za chviličku, kdy můžu vypnout u dobrého filmu. Relax je pro mě i slunce a pobyt u moře. Jinak ze všeho nejraději vařím a mám rád, když můžu pozvat své přátele a uvařit jim menu o několika chodech. V jídle nemám žádný problém, za ty roky už jsem tak vycvičený, že se dokážu ovládnout. Spíše při mém náročném programu mi chybí příjem sacharidů a ke konci přípravy je už znát vyčerpání a únava.

Chtěl byste závěrem někomu poděkovat, nebo něco vzkázat čtenářům Ronnie.cz?

Rád bych poděkoval Mirkovi Fukesovi, Martinovi Čusovi, Lukášovi Pudilovi, Janě Šnejdarové, Honzovi Čapkovi, Michalu Komosnému, Mgr. Petře Řehořkové, prof. MUDr. Vítkovi, Dr. Rychnovskému za jejich cenné rady, pomoc i podporu. Děkuji své ženě Kamile za její trpělivost a příkladnou péči o naši rodinu, která mi umožnila plně se věnovat přípravě. Všem lidem, kteří mě podporují celou přípravu a stojí při mně.

Rád bych vzkázal čtenářům Ronnie.cz, že jsem si vědom, že kulturistika a fitness všeobecně je jeden z nejnáročnějších sportů, co se týče celé roční přípravy. Žádný jiný sport nevyžaduje tolik úsilí a odříkaní. Můžu to osobně posoudit, protože mezi moje přátele patří olympionici či jiní vrcholoví sportovci, ale v našem sportu je mnohem těžší uspět, byť podporován, než například v atletice, biatlonu, hokeji, fotbalu… Neztotožňuji se s názory některých lidí (a kulturistů zvlášť) zatracovat kategorie bikiny fitness a physique. Svým způsobem vnesly do tohoto sportu nový vítr. Je malicherné řešit velikost trenýrek, svalnatost nohou a obouvat se do nich, zda cvičí méně, či více. Otevírají se nové možnosti, i díky této kategorii se široká společnost více zajímá o kulturistiku a tím i o cvičení a zdravý životní styl, který lidi stále více přitahuje. Dnes oproti minulosti jsou jeviště plná, haly vyprodané, a když budeme při sobě držet, navzájem se podporovat, můžeme v tomto sportu společně hodně věcí dokázat.

Zdroj: http://kulturistika.ronnie.cz/c-24569-jiri-vilimek-rozhovor-a-aktualni-forma-pred-malta-grand-prix-2016.html

Florida Grand Prix 2016 měla i české medailisty

V sobotu 14. května 2016 se konala soutěž Florida Grand Prix, která probíhala ve městě West Palm Beach. Na soutěži bylo registrovaných neskutečných 617 závodníků a mezi nimi i dva čeští závodníci v kategorii physique mužů – Jiří Vilímek a Michal Komosný, kteří se připravovali a trénovali společně. Jen netušili, že se v nejprestižnější kategorii open postaví vedle sebe a svedou boj o nejvyšší umístění.

Jiří Vilímek

bronzový medailista kategorie physique mužů novice

Svou půlroční přípravu jsem zahájil ihned po loňském mistrovství světa a vše směřoval právě na předem zvolenou Florida Grand Prix. Těsně před tímto startem jsem ještě závodil na Malta Grand Prix (a věřil v cenný kov), nakonec jsem skončil na 7. místě a s výsledkem jsem nebyl úplně spokojený. Po konzultaci se Slávkem Vinogradovem jsme usoudili, že už má postava a váha 95 kg s touto kategorií moc neladí a nadměrné množství svaloviny je spíše na škodu. Proto přišlo rozhodnutí přestoupit do zcela nové kategorie classic physique, nebo váhu stáhnout pod 90 kg. Během 14 dní se tedy přiškrtil příjem sacharidů i bílkovin, přidalo se na kardiu a posilovací tréninky probíhaly v podobě pumpovacích pomalých supersetů.

Po příletu do Miami nás bohužel hned na začátku zastihly nepříjemné komplikace. Ztráta všech zavazadel a tím byla celá příprava ohrožena. Vezlo se přesně navážené jídlo, barvy, plavky, hygiena, nabíječky apod. a k tomu klimatizace a časový posun způsobily šílenou bolest zad. Jelikož jsme bydleli v nejluxusnější čtvrti Miami Beach, bylo velmi komplikované tady některé podstatné věci tak rychle sehnat (např. rýžové chlebíky bez soli, vločky, rýži). Díky doprovodu Martina Čuse, Evžena Novitskiho a Jindry Michálka bylo o nás naprosto skvěle postaráno a vše potřebné nakonec sehnali a zajistili.

Samotná soutěž byla organizačně i přístupem k závodníkům (od prezentace, rozmanitosti a zajištění pitného režimu, jídla, prostor, posilovny) velkolepá a jedinečná. Vzhledem ke své životní formě se závodní váhou 88 kg, ale i vzhledem k připravenosti ostatních soupeřů si konečného 3. místa nesmírně vážím. A touto cestou děkuji všem svým blízkým, fanouškům, hlavně manželce Kamile, parťákovi Mirkovi, Slávkovi, Danovi, Lukášovi Pudilovi a celému týmu.

Michal Komosný

absolutní vítěz kategorie physique mužů novice a vítěz kategorie physique mužů

Za sebe musím říct, že tahle příprava probíhala přesně podle plánu. Forma přicházela ve správný čas a mým cílem bylo udělat lepší formu než minulé roky. Což se taky povedlo. Nepotřeboval jsem k tomu ani žádné drastické diety nebo hodiny kardia. Sem tam jsem zařadil HIIT, cca 10 – 15 minut švihadla na konci tréninku, a jinak přidával nebo ubíral sacharidy dle formy. Poslední týden už jsem jen zkoušel, jak bude tělo reagovat, např. na trochu větší množství tuku nebo sacharidů, třeba ze sušeného ovoce.

Teď už k soutěži. Den předem probíhala registrace a měření v hotelu Hilton na West Palm Beach, kam jsme přijeli trochu s předstihem a udělali jsme dobře, protože při odchodu byly všechny haly hotelu plné řad závodníků. V sobotu v 9 hodin ráno byl sraz v Keiser University, kde jsme dostali čísla, a od 10 hodin začalo semifinále v podání IFBB profíků. Mohli jsme sledovat novou kategorii classic physique, kde soutěžil taky legendární Darrem Charles. Semifinále naší kategorie proběhlo docela úspěšně, oba jsme byli v prvním vyvolávání a já většinou uprostřed, což mi udělalo neskutečnou radost.

Finále probíhalo tak, že každý závodník ukázal 2 – 3 pózy uprostřed pódia, pokračoval se zařadit a následně už se vyhlašovala nejlepší pětice. Dle očekávání ze semifinále jsem vyhrál kategorii, kde zabodoval i Jirka na 3. místě. Já okamžitě potom soupeřil o absolutní vítězství v kategorii, kde se mi zase podařilo uspět, z čehož jsem měl obrovskou radost. Ještě větší radost však přišla, když se vyhlašovala další kategorie physique mužů, po vyhlášení pátého místa jsem neočekával lepší umístění, jelikož jsem na konci prvního vyvolávání v semifinále byl v porovnávání právě se závodníkem, který skončil na pátém místě. K mému obrovskému údivu jsem ale na konci vyhlašování slyšel své jméno a mohl se radovat z vítězství v další kategorii.

Následovalo focení s trofejemi a nekonečné množství jídla. A nekonečné čekání na Champion of Champions. Jelikož jsem vyhrál absolutně, měl jsem možnost soutěžit proti ostatním absolutním vítězům ze všech kategorií o to, kdo získá profi kartu. Tohle ocenění se předávalo až na konec celé soutěže, což bylo asi o půl druhé ráno. Na pódiu byli bikiny, kulturisté a já společně s dalším absolutním vítězem kategorie physique. Profi kartu a s tím spojenou trofej v podobě štítu si nakonec odnesla jedna z bikin. Nadšený z výsledků a neskutečně unavený po téhle skoro 17hodinové soutěži jsem se těšil do postele. Na závěr bych chtěl poděkovat rodině a kamarádům za skvělou podporu a všem z Fitness Victory, díky kterému jsem měl super podmínky na přípravu a konečně se mohl podívat do Ameriky.

Zdroj: http://kulturistika.ronnie.cz/c-24823-florida-grand-prix-2016-mela-i-ceske-medailisty.html

autor: Jiří Vilímek

Spolumajitel a manažer Fitness Victory. Odborný poradce a konzultant s více než patnáctiletou zkušeností v oblasti marketingu a řízení lidských zdrojů a mnoha realizovanými projekty v oblasti fitness.